Osvaldo Soriano: Bir Mektup, Bir Rivayet

Nisan 28, 2011

Bir Mektup: Osvaldo Soriano’dan Eduardo Galeano’ya

Sevgili Eduardo:

Sana önceki gün San Lorenzo Stadı’nın yerine yapılan “Carrefour”da olanları anlatacağım. Süpermarkete çocukluğumun kahramanı, San Lorenzo’nun dört sezon arka arkaya gol kralı olan golcüsü José Sanfilippo’yla gittim. Birlikte tencere ve tavalarla, peynirlerle, kangal sucuklarla dolu reyonların arasında yürüyorduk. Tam kasalara doğru yaklaşırken, Sanfilippo birden kollarını açtı ve bana “Düşün,” dedi, “Boca’ya karşı o maçta meşhur Antonio Roma’ya tam buradan çivilemiştim o voleyi.” Çeşit çeşit konservelerle, mezelerle, sebzelerle dolu bir arabayı iteleyen şişmanca bir kadının önünden hızla karşıma geçip “Tarihteki en hızlı gol olmuştu.” diye ekledi.

Köşe vuruşunun yapılmasını bekleyen bir forvet gibi iyice yoğunlaşıp anlatmaya başladı: “O gün ilk maçına çıkan beş numaraya, maç başlar başlamaz topu bana doğru havalandır, dedim. Korkmamamasını söyledim; seni zor duruma sokmam. Ben yaşça bayağı büyüktüm, o daha küçüktü. Adı Capdevilla’ydı, korktu, becerebilir miyim acaba diye biraz sıkıntı yaptı.” Sonrasında Sanfilippo soluk bile almadan bana mayonez kavanozlarının olduğu reyonu gösterip bağırdı: “Tam şuraya bıraktı topu.”  İnsanlar kaygıyla bize bakıyordu. “Top orta sahadakilerin arkasına, bayağı uzağa düşmüştü, tökezledim ama sonunda topa yetişmeyi başardım, tam şurada, pirinçlerin olduğu yerde, gördün mü?” Bana en alt rafı gösterirken mavi takım elbisesine ve ayna gibi iskarpinlerine bakmadan bir tavşan gibi sıçrayarak: “Top bir kere önümde sekti ve boom!” O müthiş soluyla gelişine vurdu. Hepimiz otuz küsür yıl önce kalenin olduğu yerdeki kasalara döndük ve hepimize top üst ağlara asılı kalmış gibi geldi; tam radyo pillerinin ve traş bıçaklarının olduğu yere.

Sanfilippo golü kutlamak için kollarını iki yana açtı. Müşteriler ve kasiyerler avuçları patlayıncaya kadar alkışladılar. Ben neredeyse ağlayacaktım: ‘Bebekyüz’ Sanfilippo 1962’de attığı o golü yeniden atmıştı, hem de sırf ben de görebileyim diye.

Bir Rivayet: Soriano, Ördek Sayıcısı

Soriano belgeselinin çekimi sırasında Osvaldo Bayer, yönetmen Eduardo Montes Bradley’e yazar dostu üzerine dönen bir rivayeti anlatır.

Söylenenlere göre, Osvaldo Soriano Belçika’da sürgünde aç bilaç yaşarken Brüksel’deki Yüz Ördekli Göl’de bir ördek sayma işi bulmuştur. İşi her akşam göldeki ördekleri iyice sayıp, eğer bir eksik varsa yetkililere bildirmektir. Böylece üstleri de hemen eksik kuşları tamamlayıp Yüz Ördekli Göl’de adına yakışır biçimde tam yüz ördek olmasını sağlayacaklardır.

Ancak göldeki ördeklerin hiç eksilmemesi sıkıntı yaratmaya başlamıştır; Yüz Ördekli Göl’de hep yüz ördek vardır, ördekler hiç eksilmiyordur. Soriano yetkililerin işin gereksizliğini anlamalarından ve kendisini işten çıkarmalarından korkmaya başlar. Bunu önlemek için, yine sürgünde olan Perulu bir arkadaşıyla anlaşırlar; adam başı birer çift ördek çalacaktırlar.

Soriano bu yöntemle işini korumayı başarır. Söylentilere göre, o dönem Latin Amerikalı sürgünler arasında Soriano’nun onur konuğu olduğu ziyafetler bir efsane haline gelmiştir. Menü hiç değişmezmiş elbette, hep ızgara ördek.

Bradley hikayeden çok hoşlanmış ve belgeselini daha ilgi çekici hale getirmek isteğiyle Bayer’e, Neden birlikte Brüksel’e gidip şu ördek sayma işi hala var mı, bir bakmıyoruz?, diye sormuş. Bayer, Gitmesek daha iyi, diye cevap vermiş, hem niye…

Brüksel’de Yüz Ördekli Göl diye bir gölün de, ördek sayıcısı diye bir kadronun da olmadığını öğrenmek, bu vahşi dünyanın uzak bir yerindeki gizli ve güzel bir köşesinde mutluluk diye bir şeyin var olduğunu düşlemeye, umut etmeye, inanmaya izin vermezdi ki.

Bayer haklıydı, hem niye…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: