Kibwe Tavares: Brixton’un Robotları

Ağustos 12, 2011

Daha Mark Duggan geçtiğimiz hafta Londra’da polislerce öldürülmeden ve Tottenham’dan başlayarak isyanlar yayılmadan iki ay önce yine Londra’da mimarlık okuyan Kibwe Tavares 1981’deki Brixton Olayları’ndan feyz alarak Brixton’un Robotları (Robots of Brixton) adlı bir bilimkurgu animasyon hazırlamış.

Filmi Tottenham Olayları’nın hemen ardından ilk gördüğümde büyük bir kehanet olduğunu düşünmüştüm ama sonra Tarık Ali’nin “Neden Burda? Neden Şimdi?” başlıklı makalesini okuyup 1990’dan bu yana 1000’den fazla siyah gencin polis tarafından öldürüldüğünü ama tek bir polisin bile bundan dolayı suçlanmadığını okuyunca, kehanetten çok içeriden bir sanatçının isabetli analizi olduğuna kanaat getirdim.

Robot kısmına gelince; eğer sistem seni, genel olarak, insani olan bütün özelliklerinden temizlemeye çalışıyor ve yoksulluğun oranında insan olmayan bir varlığa indirgiyorsa, sonuçta mühendis eliyle değil ama korkuyla programlanmış, elektrikle değil ama karın tokluğuna çalışan bir robotsundur. Sistemi ve bizi (sarı siyah ya da beyaz ırktan) düşününce bu da sağlam bir alegoriydi.

Tavares filmini 2050 yılı için kurgulamış. Bu 5 buçuk dakikalık kısa animasyon film için hazırladığı sunuş metni ise şöyle:

Brixton, insanların artık yapmaya yanaşmadığı bütün işleri üstlenmeleri için dizayn edilerek üretilen robotlardan oluşan Londra’nın yeni robot-işgücünün yaşadığı iyice gözden düşmüş bir bölge haline gelmiştir. Hiç düşünmeden yapılan hızlı, ucuz ve plansız üretimler sonucu Brixton’da yaşayan bu mekanik nüfus hızla artar.

Film şehir hayatının kenarda kalan şiddet dolu bir köşesinde yoksulluk, hayalkırıklığı ve kitlesel işsizlik  tarafından köşeye kıstırılmış bir nüfusun çıkarsanabilir sıkıntılı hayatını yaşayan genç robotların sorunlarının ve kavgalarının izini sürüyor. Bir gün polis, robotların kendilerinin olarak addettikleri bir bölgeye girmeye kalkışınca, iki taraf arasındaki vahşi ve gergin ilişki 1981’de yaşananları hatırlatan bir şiddet patlamasına evrilir.

Filmden önce iki notum var:

Birincisi; filmin bir yerinde Marx’tan İngilizce bir alıntı beliriyor ekranda, çevirisi şöyledir: “Tarihte her şey tekerrür eder; önce trajedi, sonra fars olarak.”

İkincisi; Eğer becerebilirseniz filimin sağ alt tarafında dört yana uzanan oklardan oluşan bir işaret var, ona basın ve filmi tam ekran izleyin.

Evet, şimdi: İyi seyirler…

Robots of Brixton from Kibwe Tavares on Vimeo.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: