In Memoriam:Theo Angelopoulos

Ocak 25, 2012“İnsan nasıl ayrılır toprağından? Niye? Nereye? Yoksa şu eski şarkının söylediği gibi mi gerçekten? Ve unutma sakın, artık vakti gelince ayrılığın / rüzgarla uzaklara sürüklenir bakışların…”

Theo Angelopoulos’un 1991 tarihli “Leyleğin Geciken Adımı” filmi Ege sularında birbirine kenetlenmiş mülteci cesetlerinin etrafını çevreleyen tekneler ve üstünde turlayan helikopterlerle açılır. Mülteciler, sığınma talepleri reddedilince, eve geri gönderilmektense ölmeyi yeğlemişlerdir.

Geri dönmektense ölmeyi seçip, kendilerini bindirildikleri şilebin güvertesinden denize bırakan sığınmacılardan etkilenen anlatıcı sorar: “İnsan nasıl ayrılır toprağından? Niye? Nereye? Yoksa şu eski şarkının söylediği gibi mi gerçekten? Ve unutma sakın, artık vakti gelince ayrılığın / rüzgarla uzaklara sürüklenir bakışların…”

Aşağıda büyük usta Theo Angelopoulos’un bu filminden ayrılık vakti gelince bakışları uzaklara sürüklenen Kürt, Arnavut ve Acem göçmenlerin hikayesinin anlatıldığı kısa bir bölüm bulacaksınız…

Zamanın Tozuna bulanmış ölümsüz usta Theo Angelopoulos‘un anısına….

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: