Herkesin Anadili Herkese

Şubat 21, 2012

“(…)

Coetzee’den, şu ana kadar (11 kitabını Katalancaya çevirerek) pek çok kez “alter ego”su olduğum bu yazardan, ileride bahsedeceğim. Şimdi bir iki kelimeyle nasıl çevirmen olduğumdan bahsetmek istiyorum: Yirmi yıldan fazla zamandır yapmakta olduğum, hayatımı bana sunduğu sefillikler ve güzellikler içinde geçirdiğim bu mesleğe nasıl vardığımdan. Biz kırklı ve altmışlı yıllar arasında doğan kuşak için Katalanca bir araç dildi, aramızda konuştuğumuz bir dildi ama bir kültür dili değildi. Franco döneminde okulda Katalanca konuşmak yasaktı ve bütün eğitimimiz, hem ilk hem orta öğretimde, İspanyolcaydı. Buna rağmen, Katalanca çoğumuz için doğal dildi, kimliğimizin en derinlerine nüfuz eden, ona biçim verendi: Eğer şairin sözleriyle söyleyecek olursak; düş gördüğümüz dildi.

(…)”

Katalan çevirmen Dolors Udina‘nın “La traducción literaria como creación” (Bir yaratı olarak edebi çeviri) isimli yazısından aldım yukarıdaki pasajı.

Bir dil elbette  okuyarak, yazarak, çevirerek, tartışarak gelişir. Ama bunların yapılamadığı zamanlarda yalnızca konuşmak da alevi canlı tutar. Konuşmanın da yasaklandığı zamanlarda hane içlerinde, kafa içlerinde yaşar anadil. İnsanoğlunun en gizli düşlerine ev kurar. Ve orada yaşadığını bilmek bile insana dayanma gücü verir. Bunu bilenler bilir. Anadil insanın ruhunu üfüler.

Tam da iktidar partisinin Kürtçenin bir “medeniyet dili” olmadığını söylediği günlerde geldi Dünya Anadili Günü. Bunu söyleyenler, bütün medeniyetlerin anayla evlat arasında ve anadilde tekrar tekrar doğup yeniden kurulduğunu bilmeyenlerdir. Eğer anadilde değilse; medeniyet, medeniyet değildir.

Muktedirler ne derse desin: Hayat anadilde kurulur. Sevda anadilde yaşanır. Ölüm anadilde gelir. Bunu bütün Kürtler bilir.

Herkesin anadili herkese! Hepinizin Dünya Anadili Günü Kutlu olsun!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: