Wirikuta: Kutsal Dağ

Mart 3, 2012Wirrarika, Meksika’da yaşayan ve İspanyolcada Huichol olarak anılan yerlilerin kendi dillerindeki isimleri. Wirikuta ise her yıl düzenli olarak ziyaret ettikleri kutsal topraklar ya da Kutsal Dağ.

Wirrarikalar ya da Huicholler yüzlerce yıldır bugün Meksika’nın doğusundaki Jalisco ve Nayarit eyaletlerinde Pasifik Okyanusu’na paralel uzanan Wirrarika sıradağlarında yaşıyorlar.

Wirrarika kültürü su, ateş, hayvan ve ‘tanrı hikuri’ ya da peyote figürlerine dayanıyor. Hayvan figürüne Kardeş Geyik karşılık geliyor: Geyik Wirrarikalarla etini paylaşıyor ve iyi görebilmeleri için kirpiklerini sunuyor onlara.

‘Tanrı hikuri’ (peyote) ise daha çok meskalin olarak bilinen kaktüsün halusinatif meyvesi. Peyote ya da ‘tanrı hikuri’ Wirrirakalar için “onlara düşler vasıtasıyla ispanyolcayı, alfabeyi ve her şeyi öğreten”dir.

İnançlarına göre Wirrirakalar güneşten türemişlerdir ve onlar için dört kutsal varlık vardır: Mısır, Kartal, Geyik ve Peyote.

Jalisco ve Nayarit eyaletlerindeki yüksek dağlarda yaşayan Wirrirakalar yılda bir kere daha batıdaki San Luis Potosí eyaletinde yer alan Wirikuta’ya (Kutsal Dağa) ava gidiyorlar. Bir tür Hac ziyareti bu onlar için. Bu kutsal ziyarette kendileri için kutsal olan Kardeş Geyiği avlıyorlar ve bilginin kaynağı ‘tanrı hikuri’yi topluyorlar.

Wirrirakaların kutsal dağı Wirikuta 1994 yılında resmi olarak Kutsal Doğal Alan ilan edilmiş ve korumaya alınmıştı. Ancak 2010 yılının sonlarına doğru bu bölgede Kanada merkezli First Majestik Silver adlı bir ulusaşırı şirketin arama yapmasına izin çıktı.

Hatırlayanlar olacaktır; bu karara karşı tepki olarak Meksika Hükümeti’nin projeyi iptal etmesi için başlatılan kampanyaya dünyanın farklı ülkelerinden başka birçok entelektüelle birlikte Orhan Pamuk da imza vermişti.

Başka pek çok farklı eylemle canlı tutulan kampanya geçtiğimiz 27 Şubat 2012 günü amacına ulaştı: Kutsal topraklardaki maden arama projeleri Meksika Eyalet Mahkemeleri tarafından durduruldu ve iptal edildi.

Ümit edelim ki, bu zafer Türkiye’de tehlikede olan pek çok kutsal alan için de örnek bir başarı öyküsü olsun.

Aşağıda Meksikalı yönetmen José Álvarez’in Wirrirakaların Wirkuta’ya kutsal yolculuklarını kameraya aldığı 2009 tarihli Flores en el desierto (Çöldeki Çiçekler) isimli belgeselinin ‘trailer’ını bulacaksınız. Bana paylaşmaya değer geldi…


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: