Gianni Rodari: Lenin’in Dedesi

Mart 29, 2012

“(…)

Lenin’in dedesi, -Tatar Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti- Kazan’dan çok da uzak olmayan küçük bir tepe üzerinde, aşağısında bir kaç ördeğin yüzdüğü tatlı tatlı çağıldayan bir derenin aktığı bir kır evinde yaşıyordu. Benim deTatar dostlarımla birlikte bir kaç kadeh şarap içtiğim harika bir yerdir burası.

Evin duvarlarından birinde bahçeye açılan üç büyük pencere vardır. Bir zamanlar aralarında, geleceğin Lenin’i, Volovia Ulianov’un da olduğu çocuklar kapıyı kullanmak yerine bu pencerelerden girip çıkıyorlardı binaya. Bilge doktor Blank (Lenin’in annesinin babası), çok yerinde bir düşünceyle, bu masum eğlenceyi yasaklamak yerine, çocuklar bir yerlerine zarar vermeden geçebilsinler diye her bir pencerenin önüne sağlam birer ahşap basamak yerleştirmişti.  Bu yaklaşım, bana çocukların hayalgücünün önünü açmak konusunda örnek bir tavırmış gibi geliyor.

Bizler hazırladığımız fantastik öykü ve oyunlarla çocukların gerçekliğe kapı yerine pencerelerden girmesine yardım ederiz. Bu her zaman çok daha eğlencelidir ve bu yüzden de çok daha faydalıdır.

Bundan başka, bu konuda çocukların hiçbir gücün engelleyemeyeceği bir başka yöntemi daha vardır: Gerçeklikle en olmadık varsayımlara baş vurarak karşılaşmak.

Mesela: “Eğer para, baştan sona, bütün dünyada bir anda ortadan kalkıverse ne olurdu acaba?”

Bu yalnızca çocukların hayalgücüne hitap eden bir soru değildir: İşte tam da bu yüzden, kendilerinden daha büyük sorularla boy ölçüşmeyi seven çocuklar için, çok daha uygundur. Bu tavır, çocukların kendilerini büyümeye hazırlamalarının tek yoludur. Hiç şüphe yok ki, bütün çocukların en çok istediği tek bir şey vardır: Büyümek.

Bizler bu büyüme hakkını çocuklara yalnızca sözde tanırız. Biz yetişkinler, çocuklar bizden bu hakkı talep ettiklerinde, onlardan bu hakkı esirgemek için bütün yetkilerimizi kullanarak oyunlar oynarız.

(…)”

İtalyan yazar Gianni Rodari Grammatica della fantasia. Introduzione all’arte di inventare storie isimli kitabının bir yerinde Lenin’in Dedesi namında küçük bir başlık açar: “Aslında bu bölüm önceki bölümün devamı ama Lenin’in Dedesi  diye bir başlık açma düşüncesi o kadar hoşuma gitti ki, koyverdim gitsin” diye de açıklar bölüme başlarken.

Kitabı okuyunca bende de aynı karşı konulmaz istek hasıl oldu ve ben de Gianni Usta gibi koyverdim gitsin. Yukarıda o küçük bölümün büyük bir kısmını okudunuz…

3 Yanıt to “Gianni Rodari: Lenin’in Dedesi”

  1. Necla said

    Bu paylaşımınızı sevdim, çoçukların hayal gücüne ket vurmamalı…

  2. Hülya said

    Daha özgür ve yaratıcılığı ortaya çıkaracak yönde eğitim verebilmek için çalışmalar yapmamız gerekirken maalesef daha kısıtlayıcı, tek düze beyinler için girişimlerin çoğaldığı bu günlerde insanların anlaması ve bilinçlenmesi için hemen hayata geçirilebilecek ne yapılabileceği konusunda herkesin acilen kafa yorması ve harekete geçmesi gerekiyor.

  3. meyziyade said

    Reblogged this on Baykuş Gözlüğü.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: