Fahrenheit 451 (A la turca)

Eylül 24, 2012

“(…)

12 Mart yönetimi hangi evde, nerede kitap görse toplatıp durmuştur. Dönem sanki kitap düşmanlığı dönemiydi.

(…)

Yağmurlu vıcık vıcık çamurlu pis bir gündü. Adliyenin emanet memuru çıkıp geldi ve dedi ki, Mamak’ta bir askeri depoda bu toplatılmış kitaplar yakılarak imha edilecekmiş, istersek bizler, yani yargıçlar ve savcılar bunlardan dilediklerimizi alabilirmişiz. Birkaç yargıç ve savcı bir arabaya doluştuk ve bu depoya gittik. Nöbetçiler emanet memurunu tanıyorlardı, kimliklerimizi de kontrol ettikten sonra bizim depoya gitmemize izin verildi. Depo, uçak hangarına benziyordu. İçinde kitaplar bir dağ gibi yığılmıştı. Bu dağın tepe noktasının yerden yüksekliği 5-6 metreyi buluyordu.

Emanet memuru,

“Buyurun seçin!” dedi.

Yığının yere yakın yerleri ıslanmış ve çamurlanmış olduğu için her birimiz bir yanından kitaplara basa basa bu tepeye tırmandık. Başladık kitapları karıştırmaya. Her kitaptan yüzlerce vardı, o nedenle de en temizini seçmeye çalışıyorduk. İstediğimiz bazı kitaplar ise daha altlardaydı. Bu yüzden de, en üstteki kitapları kaldırıp bir yana atıyorduk. Kısa sürede her yargıç ve savcının çevresinde küçük küçük kraterler oluşmaya başlamıştı. Sonunda kucaklayabildiğimiz kadar kitapla yığının üzerinden indik.

Bu kitaplar kendilerini beğendirebildikleri için biz hukuk adamlarının kucaklarına sığınarak yakılarak yok edilmekten kurtulmuşlardı. Beğenmediklerimiz ise çamurlu ayaklarımızla ezmiş, çiğnemiştik.

Gerçi yalnızca birkaç kucak dolusu da olsa o kadar kitabı ölümden kurtarmıştık, ama bir türlü sevinemedim.

(…)”

Bir Savcının Not Defterinden, Çetin Yetkin, Ümit Yayıncılık, Ankara, Temmuz 1994, Sf.22-24.

Aşağıda François Truffaut’nun Ray Bradbury‘nin aynı adlı kitabından uyarıadığı 1966 yapımı Fahrenheit 451 isimli filminden kitap avı ve yargısız infazı sahnesini izleyebilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: