“Lama”nın Dönüşü – Alexandra David-Néel

Aralık 18, 2012

Alexandra David-Néel, Tibet, 1912

Migyur -ismi böyleydi-  daha çocukluğunun ilk yıllarından itibaren olması gereken yerde olmadığını biliyordu. Kendisini yabancı buluyordu ailesinin arasında ve yabancı hissediyordu yaşadığı köyde. Rüyalarında Ngari’ye hiç benzemeyen yerler görüyordu: Kumdan yalnızlıklar, keçeden değirmi çadırlar, dağların arasına saklanmış bir manastır; uyanıkken de gitmiyordu bu görüntüler gözünden ya da bir görünüp bir kayboluveriyorlardı bir anda.

On dokuz yaşında rüyalarına karşılık gelen gerçekleri bulma arzusuyla evden kaçtı. Yollara düştü, avarelik etti, dilencilik yaptı, çalıştı, hırsızlığı da denedi arada. Ve bir gün sınırın yakınındaki o hana vardı.

Önce binayı gördü, sonra artık iyice bitkin düşmüş Moğol kafilesini, avludaki develeri. Eşikten adımını attı ve kafileye başkanlık eden ihtiyar rahiple karşılaştı. Hemen tanıdılar birbirlerini. Genç gezgin kendisini ihtiyar bir “lama” olarak gördü rahibin karşısında ve ihtiyar rahibi de yıllar önce kendisinin çömezi olduğu zamanlardaki gibi gördü; ve rahip de karşısındaki genç adamda çoktandır kayıp olan eski ustasını gördü. Tibet tapınaklarına yaptıkları kutsal gezileri ve dağların arasındaki manastırlarına geri dönüşlerini hatırladılar birlikte. Konuştular ve geçmişi ayaklandırdılar; kesin detayları vermek için araya girdiler, birbirlerinin sözünü kestiler.

Moğolların yolculuğunun amacı manastırları için yeni bir lider bulmaktı. Önceki yirmi yıl evvel ölmüştü, boş yere yeniden dirilmesini beklemişlerdi. Ama sonunda, bugün, onu bulmuşlardı.

Gün doğarken, kafile ağır adımlarla dönüş yolculuğuna başladı: Migyur; o kumdan yalnızlıklara, keçeden değirmi çadırlara ve önceki hayatından tanıdığı manastıra geri dönüyordu.

Qi Baishi - lotus and kingfisher-1940

(Alexandra David-Néel‘in derlediği bu meseli ben İspanyolcadan çevirdim.1929 tarihli Místicos y magos del Tíbet isimli eserinden alınmış. İspanyolcası için şuraya tıklayabilirsiniz. Türkçede de Tibet’te Büyü ve Gizem isimli bir kitabı var yazarın. 2002 yılında Dharma Yayınları’ndan çıkmış. İlgilisine…)

Ni Tian, Çiçekler ve Kuşlar

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: