In memoriam: Edward W. Said’in Vasiyeti

Eylül 25, 2013

edward said

 

Bugün Filistinli büyük yazar Edward Wadie Saidin ölümünün 10. yıldönümü. Edward W. Said (1935-2003) bundan tam 10 yıl öce 25 Eylül 2003’te bu dünyayı terk eyledi. Filistinli çocuklarla birlikte İsrailli askerlere taş atan entelektüeller, aktivistler, yoldaşlar bir eksildi. Bize şeylere başka nasıl (nereden?) bakabileceğimizi gösteren ustalardan biri daha artık yazmaz oldu.

Ölümünden bir hafta sonra kızı Necla Said “Edward W. Said’in Vasiyeti” başlığıyla bizlere bu büyük ustanın son saatlerini, son sözlerini ulaştıran kısa bir mektup kaleme aldı. Geçen 10 yıl içinde Said’in vasiyeti anlamından hiç bir şey yitirmedi. Aşağıda benim İspanyolcasından çevirdiğim o vasiyet mektubunu okuyacaksınız: 

****

Son günlerinde babam Filistin için açıkça ağlıyordu; bir de yazmak, yazmak ve yazmak için enerjisini ve düşünme yetisini kaybettiği için. Yatağından beni yüreklendiriyordu: “Mücadeleye devam et, asla bırakma… Yol arkadaşlarınla olan küçük anlaşmazlıkları aş ve yaz, tavır al, devam et, hiç durmadan devam et. Bu senin ellerinde.”

Bu sözler bütün bizim kuşak içindi ve bunu size aktarmak benim için önemli; çünkü bu yükü tek başıma omuzlarımda taşıyamayacağım çok açık.

Bunu bu kadar açık söyleyebilmek beni şaşırttı, çünkü yazarken hâlâ ağlıyorum.

Aşklaaşklaaşkla.

Necla Said, 2 Ekim 2003

Edward -Necla Said

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: