Kupe-kikambleg: Bir Latinamerika Efsanesi

Mart 21, 2014

Kupe-kikambleg

Dünyanın en doğu tarafında, güneşin doğduğu yerde kızıl saçlı bir halk yaşar. Güneş onların çok yakınından doğduğu için alevleri çok canlarını yakar, bu yüzden de ona karşı büyük nefret duyarlar. Her sabah güneş çıkarken oklarıyla ona saldırırlar, ama yüzleri yana dönük olarak, çünkü ne ışığına dayanabilirler güneşin ne de alev alev sıcağına. Lakin güneş öyle hızlı yükselir ki, bir türlü onu vurmayı başaramazlar.

Sonunda bir gün, göğün üzerinde yükseldiği sütunu yıkmaya karar verirler, böylece göğü aşağı düşürecek ve güneşin yükselerek yoluna devam etmesini engelleyeceklerdir. Epey aşındırırlar sütunu, iyice inceltinceye kadar durmadan çalışırlar. Ama o kadar yorulurlar ki sonunda biraz durup dinlenmek zorunda kalırlar. Fakat sonra tekrar iş başı yaptıklarında incelttikleri yerin yine eski haline geldiğini, sütunun yine önceki kadar sağlam olduğunu görürler. İşte o gün bugündür böyle sürüp gider bu hikaye.

***

(Almanya doğumlu Brezilyalı antropolog Curt Nimuendajú’nun Apinaye yerlileri arasından derlediği bu hikaye Nimuendajú’nun Os Apinajés isimli kitabından alınmıştır. Yine Nimuendajú’nun verdiği bilgiye göre: Başlıktaki Kupe yabancı kabile; ki saç; kambleg kızıl anlamına geliyor imiş.)

Newroza we pîroz be!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: